Ogrodzenia panelowe 3D czy 2D – które lepsze?

Posted on 12 października 2016 · Posted in Aktualności

Wybór odpowiedniego ogrodzenia stanowi problem chyba dla każdego, kto musi takowe kupić. Powód jest jeden i zawsze ten sam – olbrzymia oferta producentów różnych modeli jeszcze wszystko utrudnia. Zwłaszcza jeśli mamy duże wymagania, co do naszego ogrodzenia – jak to, żeby było solidne, estetyczne i za przystępną cenę.

Takie postawienie sprawy wyklucza całkiem sporo ogrodzeń z tak zwanej najwyższej półki, czyli ogrodzenia kute, żeliwne czy drewniane. Ze względów estetycznych należy też wykluczyć opcję najtańszą, czyli drucianą siatkę, która do najładniejszych nie należy. Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszą opcją wydają się być ogrodzenia panelowe 3D lub 2D.

Ogrodzenia panelowe, które nazywa się czasem też ogrodzeniami systemowymi występują w dwóch wariantach:

  • prostym (2D)
  • tłoczonym (3D)

Ogrodzenia te składają się z paneli, które wykonane są ze zgrzewanych ze sobą stalowych drutów, których grubość jest zależna od preferencji klienta oraz wykorzystaniu ogrodzenia – nawet w swojej najcieńszej wersji są jednak całkowicie sztywne i grubsze od tych, które składają się na siatkę ogrodzeniową. Dzięki temu, że są grubsze, są stabilne i trudno je przeciąć. Tak samo jak w przypadku ogrodzenia z siatki, ogrodzenia panelowe mogą być tylko ocynkowane ogniowo lub dodatkowo też pomalowane proszkowo. Cynkowanie ogniowe ma za zadanie ochronę ogrodzenia przed korozją – polega na umieszczeniu panelu w roztopionym cynku, którego temperatura wynosi 400-460 st. C. Pod wpływem takiej kąpieli na drutach stalowych wytwarza się specjalna powłoka. Malowanie natryskowe to kolejny stopień ochrony – tak przed czynnikami naturalnymi, jak i chemicznymi oraz mechanicznymi. Takie malowanie polega na nałożeniu sproszkowanej farby za pomocą specjalnego natrysku elektrostatycznego. Następnie panele są utwardzane w temperaturze 200 st. C.
Ogrodzenia panelowe (2D i 3D) są sprzedawane na sztuki, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiedni dla jego preferencji typ paneli, rozmiar, kształt i wysokość. Różnorodność wzorów oraz uniwersalność mocowania sprawiają, że możliwe jest też stworzenie unikalnego wzoru. Panele 3D od paneli 2D różnią się właściwie tylko tym, że panele 3D są dodatkowo wzmocnione przetłoczeniami.